Slovensko zle vyšlo aj pri porovnaní, koľko ľudí sa s korupciou priamo stretlo či boli jej svedkami. U nás to potvrdila vyše pätina ľudí, kým v priemere Únie to nie je ani desatina obyvateľov. Zabráňte bezdôvodnému odvolávaniu predsedov a podpredsedov súdov. Sprehľadnite financovanie politických strán. Dohliadnite na to, aby pri rozdeľovaní eurofondov ubudlo konfliktovzáujmov. Takéto odporúčania dáva Európska komisia Slovensku vo svojej prvej správe o stave korupcie. Súčasný stav dokladá aj prieskumom, podľa ktorého je u nás o rozšírení korupcie presvedčených 90 percent ľudí, kým v štátoch Únie sú to v priemere len tri štvrtiny.
Súdy, polícia, tendre „Politici by si mali zobrať k srdcu najmä jasné hodnotenia, ktoré hovoria o nedostatkoch justície a fungovania inštitúcií ako takých,“ komentuje správu Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Najrýchlejšie štát podľa nej upraví tendre. Pretože práve korupcia v obstarávaní môže ohroziť čerpanie eurofondov, tvrdí. Optimistická je aj pri súdnictve, kde už aj premiér uznal, že súdnictvo je v zlom stave a potrebuje zmenu. Ministerstvo spravodlivosti Komisiu kritizuje. Správu vraj nedostali na pripomienkovanie: „Takýto postup sa zásadne prieči štandardnému transparentnému postupu hodnotenia.“ V správe Komisia podľa nich vychádza aj z prieskumov, ktoré nehovoria o reálnom stave súdnictva, ale o tom, ako ho ľudia vnímajú. Reálna nezávislosť súdov je podľa ministerstva na európskej úrovni. Naopak, prehľadnejšie financovanie politiky, ktoré od nás Komisia žiada, nevidí Wienk reálne. „Nenastala tam zatiaľ žiadna zmena, aj keď sa k tejto úlohe Smer pred voľbami prihlásil. Na dôvody sa treba pýtať ministra vnútra Kaliňáka,“ pridáva sa Emília SičákováBeblavá zo slovenskej pobočky Transparency International. Ministerstvo vnútra hovorí, že to vyriešia nové pravidlá, o ktorých rokuje parlament od jesene. Sičáková by chcela, aby Komisia urobila aj konkrétne kroky. „Podmieni napríklad čerpanie eurofondov prijatím kľúčových protikorupčných opatrení alebo ostane pri intelektuálnych salónnych diskusiách?“ pýta sa. Reálne riešenia sú podľa nej najslabšou stránkou správy. Wienk si myslí, že okrem správy by Komisia mala vytvoriť spoločné opatrenia na zníženie korupcie v celej Únii. Komisia dnes kontroluje čerpanie eurofondouv, hovorí Andrej Králik zo slovenského zastúpenia Komisie. Napríklad v nástenkovom tendri rozhodla, že tender nepreplatí, lebo nebol urobený správne. Nemá však personálne kapacity, aby sedela priamo v vo výberových komisiách.
Najhoršie zdravotníctvo Jednou z najvýraznejších oblastí, kde Slováci vnímajú korupciu viac ako v Únii, je zdravotníctvo. Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že aj keď o nej všetci hovoria, nik ju nehlási. „Viac ako polovica z 244 emailov adresovaných do schránky korupcia bola spam,“ tvrdí. Transparency to vysvetľuje tým, že sa ľudia boja. „Na Slovensku nefunguje účinný systém ochrany tých, ktorí nahlásia nečestné praktiky, a je tu isté riziko, že sa oni stanú predmetom šikany,“ hovorí Sičáková. Ministerstvo vnútra vraví, že má pripravený zákon na ich ochranu, na pripomienkovanie ho chce dať tento alebo budúci mesiac.
Problém majú všetci Komisia v správe píše, že korupcia sa týka všetkých členských štátov Únie. Pre európske hospodárstvo znamená náklady vo výške 120 miliárd eur ročne. Aj keď niektoré krajiny urobili kroky, aby ju znížili, malo by sa podľa Komisie robiť viac. A to najmä v predchádzaní a postihovaní korupcie.
Zdroj: sme.sk
ICOCRIM
slovak bureau
Medzinárodný výbor
pre boj s organizovaným zločinom
terorizmom a korupciou
pre boj s organizovaným zločinom
terorizmom a korupciou
Generál poručík ICOCRIM
Dr.h.c. mult. JUDr.
Jozef Zaťko
PhD., MBA, LLM,
Honor.Prof. mult.
prezident icocrim
Aktuálne udalosti
Žiadne nadchádzajúce udalosti.
Vybrané témy
Facebook
Správa Európskej komisie priniesla krajinám len stručné návrhy ako znížiť korupciu
Správy / Správa Európskej komisie priniesla krajinám len stručné návrhy ako znížiť korupciu
Komentáre
Ak ste získali akékoľvek informácie o plánovanej alebo pokračujúcej trestnej činnosti,
hrozbe teroristického útoku alebo máte informácie ku korupcii, korupčným praktikám,
obráťte sa prosím na ICOCRIM Slovak Bureau a upozornite nás na e-mail: icocrim@icocrim.sk.
Ďakujeme za spoluprácu.
Ďakujeme za spoluprácu.
Kontakt
icocrim@icocrim.sk
+421 903 383 333
Bankové spojenie: 4400049805 / 3100
IBAN: SK52 3100 0000 0044 0004 9805
BIC: LUBASKBX
IČO: 42211859 DIČ: 2023641400
+421 903 383 333
Bankové spojenie: 4400049805 / 3100
IBAN: SK52 3100 0000 0044 0004 9805
BIC: LUBASKBX
IČO: 42211859 DIČ: 2023641400
ICOCRIM.sk © 2012 - 2015