Vláda Roberta Fica podpísala s Deutsche Telekomom dohodu, ako bude prebiehať privatizácia 49-percentného podielu v Slovak Telekome. Dokument zatiaľ nezverejnila.
1. Ako pocítia privatizáciu Telekomu zákazníci?
Zákazníci Telekomu privatizáciu 49-percentného podielu štátu nepocítia. Štát totiž nemá vo výkonnom manažmente, ktorý riadi každodenný chod telekomunikačnej firmy, žiadneho človeka.
To, aké produkty Telekom poskytuje, už od roku 2000 ovplyvňujú len manažéri, ktorí sú dosadení nemeckým koncernom Deutsche Telekom.
Veľké slovo nemá štát ani pri zásadnejších investičných rozhodnutiach, akým je napríklad vybudovanie vysokorýchlostnej mobilnej 4G siete. Takéto rozhodnutia totiž robí sedemčlenné predstavenstvo, v ktorom má štát len troch ľudí. Troch ľudí má aj v deväťčlennej dozornej rade.
Keby získal akcie od štátu niekto, kto by sa s Deutsche Telekomom dohodol na úzkej spolupráci, privatizácia by nakoniec mohla zákazníkom priniesť nové služby. Napríklad vlani sa objavila špekulácia, že o Telekom sa zaujíma skupina PPF miliardára Petra Kellnera, ktorá nedávno ovládla O2 a mohla by tak s Telekomom spolupracovať.
2. Akú hodnotu môže mať náš podiel v Telekome?
Túto otázku má zodpovedať privatizačný poradca.
Deutsche Telekom nedávno vykúpil štyridsaťpercentný podiel v českom T-Mobile za asi 800 miliónov eur. To je 1,8-násobok jeho zisku pred zdanením, odpismi a úrokmi (445 miliónov eur).
Keby sa rovnakou matematikou riadilo aj ocenenie Slovak Telekomu, 49-percentný balík akcií by mohol mať hodnotu viac ako 634 miliónov eur.
Deutsche Telekom zaplatil v roku 2000 za 51-percentný balík akcií zhruba miliardu eur, no Slovak Telekom i Slovensko sú dnes v neporovnateľnej situácii. Predávame síce akcie v podniku, ktorý je už zdravý a ziskový, no ide len o menšinový podiel, bez vplyvu na chod firmy, čo naopak znižuje jeho hodnotu. Napríklad vyplácanie dividend závisí len od vôle Nemcov.
Hodnotu podielu môže znížiť aj pokuta od Európskej komisie, ktorú Slovak Telekom dostane pravdepodobne v najbližších týždňoch, najneskôr mesiacoch za to, že bránil menším operátorom používať jeho siete. „Ukladal im ťažko splniteľné technické podmienky, blokoval rokovanie,“ opísal správanie Telekomu Brusel.
Privatizáciu pokuta ovplyvní len keby ju Deutsche Telekom nezoberie celú na seba.
3. Začala privatizácia Telekomu skutočne tajne? Nepochybne áno.
Medzi aktualitami na webe ministerstva hospodárstva nájdete, akých zahraničných ministrov a kedy prijal Tomáš Malatinský, no avízo o podpise dohody o privatizácii Telekomu sa tam objavila až v piatok 14. februára. Teda deň potom, čo na jej podpis upozornila strana Nova Daniela Lipšica a dva dni po jej podpise.
„Nepovažovali sme to za niečo, čo by bolo potrebné oznamovať,“ vysvetlil Malatinského hovorca Stanislav Jurikovič, prečo štát sám od seba neoznámil štart privatizácie Telekomu.
Chuť Smeru sprivatizovať aj zvyšok akcií v Telekome bola známa dlhšie. Vláda netajila, že s Nemcami rokuje a dohodu o postupe pri privatizácii chce podpísať „čo najrýchlejšie.“
Poverenie na rokovania dostal Malatinský ešte v marci 2013. O sedem mesiacov neskôr vládu informoval o pokrok v rokovaniach s Deutsche Telekomom.
4. Čo obsahuje memorandum s firmou Deutsche Telekom?
Memorandum nebolo zatiaľ stále zverejnené, spoľahnúť sa dá preto len na vyjadrenia Fondu národného majetku a ministra Malatinského. Slovensko sa malo s Deutsche Telekomom dohodnúť, že vyberie privatizačného poradcu. Tento poradca má oceniť 49-percentný podiel v Telekome. Vzápätí sa majú Nemci rozhodnúť, či si za túto cenu uplatnia predkupné právo na štátny podiel. Keď Deutsche Telekom akcie od štátu nekúpi, podľa Malatinského sa majú predať cez londýnsku burzu. Kto, ako a podľa čoho bude platiť privatizačného poradcu či náklady na uvedenie akcií na burzu zatiaľ Smeru presvedčivo nevysvetlil.
5. Prečo ešte memorandum nebolo zverejnené?
Hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič v stredu zopakoval svoje predchádzajúce vysvetlenie, že dohodu zverejnia hneď potom, čo bude z Nemecka doručenia jej podpísaná verzia. Memorandum sa totiž malo podpisovať na diaľku. Hoci ministerstvo najprv tvrdilo, že zverejnenie dohody závisí od vôľa Nemcov, čo by bolo nezákonné, neskôr už tvrdilo, že memorandum určite zverejní, len musí prísť podpísané z Nemecka.
6. Čo chce štát urobiť s výnosom z privatizácie?
Robert Fico tvrdí, že Telekom chce privatizovať, aby mal peniaze na vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní Dôvera a Union.
Smer ich môže v skutočnosti vyvlastniť aj zajtra, keby Fico chcel. Na účtoch máme totiž miliardové rezervy, vďaka nízkym úrokom sme si totiž od investorov napožičiavali peniaze do zásoby pre prípad nečakaných rizík.
7. Prečo je pre Fica privatizácia zrazu prijateľná?
„Telekom patrí medzi aktíva, ktoré štát má, ale neriadi ich, ani z nich nemá dividendy,“ vysvetľoval vlani známy odporca privatizácii Robert Fico, prečo je pre neho zrazu prijateľné zbaviť sa 49-percentného podielu v telekomunikačnej firme.
Aj keď za privatizáciou môže byť skôr chuť vylepšiť rozpočtové čísla, Fico o slabom vplyve na Telekom či handrkovaní o dividendy neklame.
Deutsche Telekom najmenej posledné tri roky tvrdošijne odmieta vyplatiť podiel zo zisku. Predvlani bolo vo firme nerozdelených asi 188 miliónov eur, štát by tak mal získať asi 92 miliónov eur.
Zdroj: ekonomika.sme.sk